Zpráva pro všechny judisty (veterány) a jejich příznivce.

Dovolte, abych všem popřál klidné prožití vánočních svátků (vůli k udržení hmotnosti), hodně zdraví a judistického nadšení do roku 2020.

Rok 2019 byl pro všechny judisty velice úspěšný. Vysoce je třeba ocenit vítězství Lukáše Krpálka na MS a následně i v anketě o nejlepšího sportovce ČR za rok 2019. Také mládí se prosadilo, vítězství na ME a MS dorostu Adama Kopeckého je úžasné! Judisti – veteráni vůbec nezůstali pozadu, na MS vybojovali ve svých kategoriích 4 tituly Mistrů světa  (Lenka Königová, Libor Hrubý, Mirek Skalický a Milan Vágner) a tím rovněž velkou měrou přispěli, že české judo je ve světě vysoce hodnoceno. Na základě dosažených výsledků byli vyhlášení v anketě „TOP MASTERS 2019“ judisty roku v ženách Lenka Königová (mistryně světa a 2. místo na ME) a v mužích Milan Vágner (mistr světa a 2. místo na ME). Oficiální vyhodnocení proběhne na „judistickém plesu“ v Ústí nad Labem 28.3.

Vyhodnocení roku 2019 :

V roce 2019 veteráni absolvovali 4 základní turnaje (Mezinárodní mistrovství Maďarska, Slovenska, Rakouska a ČR). Nejpočetnější zastoupení českých veteránů bylo na MM Slovenska (34 mužů a 7 žen). Dále pak se zúčastnili turnajů na Slovensku, Německu, Francii, Srbsku, Polsku a dalších, kde vybojovali cenná umístění.

„XV. Mezinárodní mistrovství ČR veteránů judo“ proběhlo ve Vršovicích za účasti 137 závodníků ze 7 států. Oproti minulým ročníkům se však bohužel podstatně snížilo zastoupení českých závodníků. Pozitivní je, že se objevují noví „mladí“ judisté, kteří se vracejí po přestávce zpět na tatami a jsou příslibem do budoucnosti.

ME proběhlo na Kanárských ostrovech. Českou republiku reprezentovalo 17 judistů.  V celkovém hodnocení států jsme získali 24. místo. Oproti předchozím šampionátům měla ČR početně menší zastoupení, kdy ve výpravě chyběli někteří špičkoví závodnici a i to mělo vliv na konečné hodnocení. Tentokrát byla účast limitována nevhodnosti termínů a také finančními možnostmi našich závodníku, kdy si musí vše hradit.  Škoda, že se nepovedla žádná zlatá medaile, tím by se naše hodnocení výrazně vylepšilo. Stříbrné medaile vybojovali: Lenka Königová, Milan Vágner a Zdeněk Vlček, bronzovou medaili získal Stanislav Kozel.

Poprvé v historii proběhly v Itálii veteránské hry „Europen Masters games Torino 2019“. Na soutěži startovali čtyři naši reprezentanti a všem se podařilo získat medaili.  Julie Švecová, Rudolf Bradler, Miloslav Matoušek si odvezli stříbrné medaile, bronzovou Jaroslav Linhart.

MS „XI. IJF WORLD VETERANS CHAMPIONSHIP“ se uskutečnilo v Marakeši za účasti 1185 judistů z 51 krajin světa. Za Českou republiku startovalo 26 závodníků, kterým se tentokrát mimořádně dařilo. Celkovým součtem medailí se ČR umístila na vynikajícím
7. místě. Mimo výše uvedených zlatých medailí získal stříbrnou medaili Petr Kolář, bronzové medaile Jaroslava Záhořová a Milan Maroušek.

Trenér: Jaroslav Banszel